Kiadványok

Oktatás (szakembereknek)

Hasznos linkek

Keresés

Keresés

A Baba-Mama Programról

A programunk rövid története

A Családbarát Program keretében, majd a heppenheimi pszichiátriai anya-gyerek egység működésének tanulmányozásának tapasztalatai alapján, valamint a 2002-ben és 2003-ban szervezett Családbarát Konferenciák szakmai egyeztetései után 2004-ben az Országos Gyermekegészségügyi Intézet és a Szent János kórház Budai Családközpontú Lelkiegészség Centrumának együttműködésében indult el az „EGYÜTT- A szülés előtti, alatti és a szülést követő mentális zavarok felismerése és kezelése az anya-gyerek egységben” Program.

A program jelentős szemléletváltozást hozott az ellátásban, mivel a pszichiátriai beteg anya, vagyis az egyén kezelésének a helyébe az anya-gyerek-család, vagyis a kapcsolat kezelése került a fókuszba. A jelenleg országos centrumként is működő Baba-mama-papa integrált kórházi és járóbeteg program egyedülálló értéket képvisel nem csak regionálisan, hanem országosan is. A Kárpát-medencében is ez az egyetlen olyan nemzetközileg is elismert program, amely a legkorszerűbb kezelési lehetőséget biztosítja a mentális problémákkal küzdő várandós nők, illetve szülés után az édesanyák és újszülötteik, valamint az egész család számára.

A program fő céljai

A program fő profilja a várandósság ideje alatt fellépő pszichiátriai zavarok kezelése, beleértve a perinatális időszakot, illetve a további követést a gyermek 3 éves koráig. Ezen kívül a szülés utáni időszakban kialakuló pszichiátriai zavarok kezelése, a szoptatás támogatása, a gyermekkel való kontaktus, a gondozás folytonosságának biztosítása is a kiemelt feladatok közé tartozik. A gyermeket tervező és vállaló pszichiátriai betegek, gyermekük és családjuk támogatása, ellátása, követése szintén része a programnak.

A program működése

A program fekvőbeteg vagy járóbeteg ellátásban, illetve a kettő kombinációjának formájában is igénybe vehető. A programban való részvétel önkéntes, beutaló nélkül is fogadja az osztály a családokat. Az ellátás interdiszciplináris szemléletű team munkát igényel, így a pszichiátereken, pszichológusokon kívül szoros együttműködés zajlik szülészekkel, nőgyógyászokkal, csecsemő – és gyermekorvosokkal, szakápolókkal, szociális munkásokkal, anya-csecsemő konzultánsokkal, szoptatási tanácsadókkal. A szakemberekből álló team feladata az integrált kezelés megtervezése és kivitelezése, amely felöleli:

  • a mentális probléma kezelését és gondozását (ennek szerves eleme a teamen kívüli szakemberekkel való együttműködés, pl. háziorvosok, családsegítő, védőnő, stb.) 
  • szakemberek ebben betöltött szerepét, az intervenciókról való teljes körű tájékoztatást
  • a kezelés lezárásáról, valamint a programból való távozásról történő megegyezést az anyával és a családdal.

Jelentkezés a programba

A programban való részvétel önkéntes, általában a családdal foglalkozó szakember javaslatára történik (pl. védőnő, háziorvos), de nem szükséges orvosi beutaló hozzá. 

A programba a Szent János Kórház Budai Családközpontú Lelkiegészség Centrumán keresztül, az alábbi telefonszámon lehet jelentkezni munkanapokon 8-14 óra között: +36302938435. A telefonon történő adategyeztetés után a programban dolgozó szakember (általában pszichiáter szakorvos, klinikai szakpszichológus) veszi fel a kapcsolatot a jelentkezővel időpont egyeztetés céljából.

Szakembereknek

Információk szülő-csecsemő konzultáció képzésről:

https://barczi.elte.hu/iszcsk

https://semmelweis.hu/mental/szakiranyu-kepzesek/integralt-szulo-csecsemo-konzultacio/

https://btk.ppke.hu/oktatas/tovabbkepzesek/szakiranyu-tovabbkepzesek/csecsemo-szulo-kapcsolatdiagnosztika-es-konzultacio


Információk laktációs szaktanácsadó képzésről:

https://szoptatasert.hu/tanfolyamok/laktacios-szaktanacsado-szakiranyu-tovabbkepzesi-szak/

https://semmelweis.hu/mental/szakiranyu-kepzesek/laktacios-szaktanacsado/felveteli-tajekoztato/


Szülés körüli mentális zavarok irányelv:

https://www.hbcs.hu/uploads/jogszabaly/2485/fajlok/EEMI_szakmai_iranyelve_a_pre_peri.pdf


Szüléshez társuló veszteségek irányelv:

https://mave.hu/uploads/file/Szul_szuleshez%20tarsulo%20veszteseg_iranyelv.pdf